Książki historyczne o historii Prus i stare meble stylowe to wszytko znajdziesz w miasteczku na Warmii o nazwie Dobre Miasto
Powrót do indeksu
 

Warsztaty bałtyjskie

 

15 lutego 2007 r. (czwartek), godz. 18.00
Arkadiusz Koperkiewicz
"Jemiołowo, Olsztynek, Olsztyn – najnowsze odkrycia archeologiczne AD 2006"

Sale Kopernikowskie zamku olsztyńskiego.
Wstęp wolny.

Dr Arkadiusz Koperkiewicz (ur. w 1972 r. w Miłomłynie) jest absolwentem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od ukończenia studiów związany zawodowo z ośrodkiem toruńskim, od 2006 roku pracuje jako inspektor zabytków archeologicznych w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Olsztynie, a także zatrudniony jest na stanowisku adiunkta w Zakładzie Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego. W ubiegłym roku obronił rozprawę doktorską pt. „Praktyki pogrzebowe z początku II tysiąclecia n.e. na północno-wschodniej rubieży Słowiańszczyzny Zachodniej”. Autor kilkudziesięciu publikacji. Jest członkiem zarządu olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich. Bardzo aktywny badacz terenowy, prowadził m.in. wykopaliska na Podlasiu, Pomorzu, ziemi chełmińskiej oraz Warmii i Mazurach. Uczestniczył też w badaniach w Bawarii, Białorusi oraz w pracach ekshumacyjnych oficerów Wojska Polskiego zabitych w 1940 r. w Charkowie.
W wystąpieniu swoim A. Koperkiewicz zreferuje bardzo interesujące wyniki ubiegłorocznych wykopalisk realizowanych pod patronatem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie. Badania te prowadzone przez archeologów z Olsztyna i Gdańska ujawniły, m.in. relikty nieznanej dotąd kamiennej budowli obronnej z XIV-XV wieku w Jemiołowie, przyniosły odkrycie studni i południowego muru zamku krzyżackiego w Olsztynku, a także doprowadziły do odkrycia rozległej osady pruskiej w olsztyńskim Lesie Miejskim. Szczególnie ważne jest odkrycie z Olsztyna, bowiem relikty położonej przy brzegu Łyny osady znajdują się w miejscu, gdzie znajdować się miała zaginiona wieś Sundythen/Sądyty, a magię tego miejsca podkreślają dawne nazwy pobliskich elementów krajobrazowych, np. zaklęty zamek i diabelski most.

mjh

Powrót

© Towarzystwo Pruthenia