Książki historyczne o historii Prus i stare meble stylowe to wszytko znajdziesz w miasteczku na Warmii o nazwie Dobre Miasto
Powrót do indeksu
 

Warsztaty bałtyjskie

 

18 stycznia 2007 r. (czwartek), godz. 18.00
Seweryn Szczepański
"Ludowe postrzeganie pruskiej przeszłości na przykładzie podań
z obszaru Pojezierza Iławskiego i dorzecza Drwęcy"

Sale Kopernikowskie zamku olsztyńskiego.
Wstęp wolny.

Mgr Seweryn Szczepański (ur. 1978 r. w Iławie) jest historykiem, absolwentem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jest autorem licznych prac naukowych i popularno-naukowych. Przedmiotem jego zainteresowań są przede wszystkim bardziej i mniej odległe dzieje regionu, z którego się wywodzi. Obecnie pracuje jako nauczyciel w jednej z iławskich szkół.
W wykładzie autor przedstawi szereg podań i legend ludowych z terenu Pojezierza Iławskiego i dorzecza Drwęcy związanych z obiektami i miejscami, które dla dawnej ludności wiejskiej na tym obszarze były na tyle zagadkowe i tajemnicze, że ich obecność zaistniała w świadomości kolejnych pokoleń mieszkańców tych ziem. Znaczna część tych obiektów– nazywanych różnie, np. grób olbrzyma, zamkowa góra, szwedzkie szańce – to stanowiska archeologiczne, z czego nie zdawała sobie sprawy ludność autochtoniczna. Niemniej swoista magia tych miejsc działała na ludzi jak magnes sprawiając, że utrwaliły się one w zbiorowej pamięci.

mjh

Powrót

© Towarzystwo Pruthenia