Książki historyczne o historii Prus i stare meble stylowe to wszytko znajdziesz w miasteczku na Warmii o nazwie Dobre Miasto
Powrót do indeksu
 

Dziennik Internautów

 

Grodziska Prusów w internecie

Pod koniec stycznia na stronie internetowej Stowarzyszenia Miłośników Historii i Kultury Prusów "Pruthenia" został uruchomiony katalog grodzisk. Tak dużego zbioru nie ma w żadnej książce - podkreśla Mirosław Hoffmann, archeolog olsztyńskiego Muzeum Warmii i Mazur.

Grodzisko to zespół wałów i rowów, stanowiących pozostałości po obronnym grodzie, głównie z wczesnego średniowiecza (wg encyklopedii PWN). Katalog zawiera opis około dziewięćdziesięciu grodzisk leżących na dawnych ziemiach Sasinów i Galindów.

Twórca katalogu, archeolog-amator Robert Klimek, szukając informacji o grodziskach, przetrząsnął wiele polskich, ale także niemieckich źródeł. Do każdego z odnalezionych w ten sposób obiektów dotarł osobiście - dokonał pomiarów, sporządził opisy.

Wbrew pozorom - mimo znanej lokalizacji - niełatwo jest w terenie odnaleźć konkretne grodzisko, jeśli nie jest się fachowcem. Dlatego katalog, prócz dokładnych opisów, a niekiedy też ciekawostek związanych z danym miejscem, zawiera sporo zdjęć.

Na podobne opracowanie czekają teraz inne regiony ziemi pruskiej. Jak podaje Gazeta.pl, autor katalogu wpadł już na trop kolejnych trzech grodzisk.

 

Opr: aws
09.02.2006 r., godz. 11:26

Źródło: http://di.com.pl/news/12757,0.html

 

 Powrót

© Towarzystwo Pruthenia